Kutya féreghajtás
Hogyan fertőződhetnek meg a kutyák bélférgekkel, belső élősködőkkel?
Négylábú kedvenceink a különböző féregpetéket, egysejtű kórokozókat leggyakrabban a környezetből veszik fel, szaglászás-szimatolás, pocsolyából ivás közben. Sok kutyának rossz szokása a fajtársak bélsarának felevése, ami szintén fő fertőzési forrás lehet. Mindezek hatványozottan igazak, ha kedvenceddel rendszeresen kutya-közösségbe jártok, például kutyaoviba, kutyasuliba vagy a közeli kutyafuttatóba, ugyanis itt rengeteg különböző immunstátuszú, akár parazitásan is fertőzött állat megfordul.
Általánosságban igaz, hogy a kutyára nézve fertőző férgek ellen is könnyebb védekezni, mint az esetleges problémákat kezelni, ezért az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mit javaslunk, hogyan védekezzetek ezek ellen!
Miért fontos a kutyák rendszeres féreghajtása?
A kutyák féreghajtása egyrészt az állat saját egészsége érdekében, a paraziták által okozott megbetegedések, egészségügyi problémák kivédése miatt fontos. Másrészt, a kedvencünkkel való közvetlen érintkezés vagy a lakásban/házban közösen használt bútorok, ruhaneműk által könnyen átadhatóak számunkra is a féregpeték. Mivel számos zoonotikus, vagyis emberekben is megtelepedni képes, súlyos megbetegedéseket okozó bélféreg élhet a kutyákban, a saját és családunk egészsége szempontjából is nagyon fontos, hogy kedvencünk parazita-mentes legyen.
Milyen gyakran szükséges a kutyákat féreghajtani?
Kutyák esetében javasolt a féreghajtást 3-6 havonta elvégezni, egy a kezelőorvos által javasolt, széles spektrumú féreghajtó tablettával. Ha kedvencetek otthon nem kap rendszeresen féreghajtót, akkor mi a rendelőben évente legalább egyszer, a kötelező veszettség oltás beadásával együttesen, a megfelelő széles spektrumú féreghajtó tablettával is ellátjuk őt.
Hogyan érdemes féreghajtó készítményt választani?
Négylábú kedvenceinknél érdemes a féreghajtást a rendszeres parazitaellenes-kezelésbe beépíteni, adott esetben olyan kombinált készítményt választani, ami megfelelő:
-
belső élősködőkre, bélférgekre
-
külső élősködőkre
-
szívférgesség megelőzésére
Ennek előnye, hogy kedvencetek komplex védelmet kap a különböző parazitákkal szemben, gazdiként pedig egyszerűbb a dolgotok, ha csak egyféle, de igen széles spektrumú készítményt kell adnotok kutyusotoknak.
Kutyáknál leggyakrabban tablettás vagy ízesített rágótablettás készítményeket szoktunk alkalmazni, de náluk is elérhetőek a tarkó bőrére cseppenthető, ún. spot-on készítmények is.
Mire kell figyelni a kölyökkutyák féreghajtásánál?
A kiskutyák általában fokozottan terheltek a különböző bélférgekkel, melyeket részben a gyengébb, még kialakulóban lévő immunrendszerünk, részben pedig a tartási körülményeik (például: kóbor állatok kölykei, menhelyen élnek, nem megfelelő helyről vásároltak) miatt szednek össze könnyen.
Erre utaló tünetek lehetnek:
-
a feszes, kitelt has
-
lassabb növekedés
-
hasmenés, hányás
-
sokszor szemmel látható féregpeték, féregdarabok a hányadékban és a bélsárban
Éppen ezért a kölyökkutyákat sokkal gyakrabban, eleinte az első oltásokkal párhuzamosan, 2 hetente féreghajtjuk, egészen 12 hetes korukig. Náluk gyakrabban választunk szájba nyomható vagy ujjról lenyalogatható ízesített féreghajtó pasztákat, hogy nekik és a gazdiknak és kellemesebb legyen a gyógyszer beadása.
Amikor elérik a 12 hetes kort és megtörtént az alapimmunizálásuk is, javasolt kombinált parazita-ellenes készítményre váltani, és ezt kiegészíteni 3-6 havonta a féreghajtással.